چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم | 8 راه پیشگیری از سرطان پستان

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم | 8 راه پیشگیری از سرطان پستان | راه های پیشگیری از سرطان سینه | علائم سرطان سینه چیست؟ | سرطان پستان

چگونه از سرطان سینه جلوگیری کنیم | 8 راه پیشگیری از سرطان پستان

راه های پیشگیری از سرطان سینه

سرطان سینه بدون شک یکی از ترسناک‌ترین اتفاقات برای زنان است بزرگترین عوارض آن ناامیدی, مرگ و در بهترین حالت دچار اختلال شدن است . طبق گفته سایت سرطان سینه از هر هشت خانم یک نفر در طول زندگی خود به سرطان سینه دچار می‌شود و تقریبا هر سال 40000 زن به دلیل این بیماری جان خود را از دست میدهند.

با انجام هر یک از این موارد 90% می‌توانید از سرطان سینه جلوگیری کنید.
سرطان سینه چیست؟
سرطان سینه، یکی از شایعترین انواع سرطان در زنان است . سرطان سینه بیماری است که به دلیل تکثیر کنترل نشده سلول‌هایی که مجرای شیر را تشکیل می‌دهند یا مسئول تشکیل شیر (غدد پستانی) هستند، رخ می‌دهد .

علائم سرطان سینه چیست؟

یک توده قابل لمس یا تورم در سینه یا زیر بغل
تورم و بزرگ شدن اندازه سینه
ظاهر نامتقارن بین سینه­‌ها
تغییر جهت، جمع شدن یا تغییر رنگ نوک پستان
زخم نوک پستان، پوسته پوسته شدن
ترک در پوست سینه، ظاهر پوست پرتقال
ترشح از سینه
درد شدید در سینه در دوران قاعدگی
کاهش وزن
ضعف

چرا تشخیص زودهنگام در پیشگیری از سرطان پستان مهم است؟

مانند همه انواع سرطان، تشخیص زودهنگام در پیشگیری سرطان سینه بسیار مهم است. از آنجایی که تکثیر و رشد سلول­‌های عامل سرطان سینه به زمان زیادی نیاز دارد، ممکن است با تشخیص زودهنگام بتوان این سلول­‌های بدخیم را کنترل کرد!

با روش خودآزمایی که می توانید هر ماه 4 تا 5 روز پس از پایان دوره قاعدگی خود انجام دهید، می‌­توانید متوجه سفتی یا توده در سینه شوید و مطمئن شوید که روش­‌های درمانی لازم قبل از اینکه خیلی دیر شود اعمال شود. بنابراین، یادگیری خودآزمایی پستان در منزل بسیار مهم است.

اولین نکاتی که در معاینه پستان باید به آن توجه کنید؛ تغییر در بافت سینه و تقارن، ترشح و توده در پستان.
معاینه پستان؛ می‌توانید این کار را جلوی آینه، زیر دوش یا دراز کشیده انجام دهید.
معاینه سینه در مقابل آینه چگونه انجام می شود؟
هر دو دست را در حالت برهنه بالا بیاورید. تغییر در بافت سینه‌ها، کشیدن پوست و زخم‌ها یا جمع شدن نوک سینه‌ها را بررسی کنید.
به آرامی نوک سینه را فشار دهید و ترشحات را مشاهده کنید.

معاینه پستان به پشت چگونه انجام می­شود؟

روی تخت دراز بکشید و سر خود را روی بالش بگذارید. ابتدا دست چپ خود را زیر بالش قرار دهید و با دست راست سینه خود را با فشار دادن آن از بالا به سمت نوک سینه از نوک سینه به پایین کنترل کنید.
سپس یک بار دیگر با حرکات دایره ای از قسمت بیرونی سینه تا نوک آن را چک کنید.
بازوی راست خود را زیر بالش قرار دهید و همین کنترل را با دست چپ روی سینه راست انجام دهید.
پس از بررسی هر دو سینه، به آرامی نوک سینه را فشار دهید تا ببینید آیا مایع خارج می­شود یا خیر.
در صورت مشاهده توده سفت در سینه یا مشاهده ترشحات از سینه بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

استراتژی های پیشگیری از سرطان سینه

موسسه تحقیقات سرطان آمریک در بزرگترین بررسی تحقیقاتی در مورد شیوه زندگی و سرطان سینه حدود 40 درصد از موارد سرطان سینه در ایالات متحده را پیش بینی کرد اگر مردم عاقلانه تر انتخاب های زندگی خود را انجام دهندمن معتقدم که این ها توپ های کم باد هستند بیشتر از 75 تا 90 درصد موارد میشود از سرطان پستان از طریق اعمال تغییرات شیوه زندگی توصیه شده جلوگیری کرد.

قند یکی از مضرترین موارد است. به عنوان یک دستور عمل کلی مصرف قند را به کمتر از 25 گرم در روز محدود کنید.اگر سرطان دارید یا مقاوم در برابر انسولین هستید عاقلانه است که آن را تا 15 گرم یا کمتر محدود کنید.

راه های پیشگیری از سرطان سینه

محدود کردن پروتئین و افزایش چربی سالم
کاهش میزان پروتئین به اندازه یک گرم از هر کیلوگرم وزن خود بیشتر از 100 گرم پروتئین برای بزرگسالان غیر طبیعی است و نصف آن کافیست. سعی کنید مصرف پروتئین و کربودهیدرات را کاهش دهید و چربی کیفیت بالا مانند تخم مرغ ارگانیک و مرغ های ی محلی و گوشت با کیفیت و آووکادو و روغن نارگیل را جایگزین کنید.شواهد قابل توجهی وجود دارد که رژیم کتوژنیک به جلوگیری و درمان بسیاری از انواع سرطان خصوصا سرطان سینه کمک میکند

مقدار زیادی ویتامین آ طبیعی مصرف کنید
شواهدی وجود دارد که ویتامین آ نقش بسزایی در پیشگیری از سرطان سینه دارد.بهتر است که آن را به حای استفاده از مکمل‌ها از غذاهای طبیعی دریافت کنید و بهترین منابع برای شما زرده تخم مرغ ،کره خام، شیر و گوشت گاو و یا مرغ است با این حال مراقب باشید زیرا طبق شواهد مقدار بیش از حد ویتامین آ میتواند فواید ویتامین دی را حذف کند این به این معناس که نه تنها برای جلوگیری از سرطان بلکه برای سلامت بدن شما رنج مناسبی از ویتامین آ و دی ضروری است.

در حالت ایده آل بدن شما تمام ویتامین دی و آ مورد نیاز را به طور طبیعی با خوردن سبزیجات رنگارنگ برای ویتامین آ و با قرار دادن پوست خود در روزهای آفتابی برای ویتامین دی به دست می آورد.

به اندازه ی لازم ید مصرف کنید
ید یک عنصر اساسی و ضروری برای سنتز هورمون‌هاست و کمبود آن باعث مشکلات بهداشتی از جمله سرطان سینه شود.ای به این دلیل است که سینه های شما برای عملکرد مناسب سبلولی به جذب و استفاده مقدار زیادی ید نیاز دارند. کمبود ید منجر به اختلال عملکرد در هر بافتی و تشکیل تومور میشود.

با این حال در این جا اختلاف قابل توجهی در مورد دوز مناسب وجود داد پس باید با احتیاط مصرف کنید شواهد نشان میدهد که شاید مصرف بیش از 800 میکروگرم ید در روز غیر منطقی باشد و مصرف 12000 تا 13000 میکروگرم ممکن است به طور جدی برخی از اثرات نامطلوب را بر روی سلامتی ما داشته باشد.

تغذیه روده
بهینه سازی فلور روده شما التهاب را کاهش میدهد و پاسخ ایمنی بدن شمارا تقویت میکند محققان مکانیسم وابسته به میکوب را پیدا کرده اند که از طریق آن بعضی سرطان ها پاسخ التهابی میدهندو رشد آنهارا تامین میکند به نظر آنها مهار سیتوکین های التهابی ممکن است پیشرفت سرطان را کاهش دهد و پاسخ به شیمی درمانی را بهبود بخشد.

اضافه کردن غذای طبیعی تخمیر شده به رژیم غذایی روزانه خود میتواند یک راه آسان برای جلوگیری از سرطان و یا کاهش سرعت آن باشد. میتوانید از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید اما غذاهای طبیعی تخمیر شده بهترین هستند.

نکاتی که برای پیشگیری از سرطان سینه باید به آن توجه کنید

اجتناب از جی ام او ها
مصرف غذاهای مصنوعی که معمولا با مواد شیمیایی سم زدایی میشوند سرطان زا هستند یک تیم تحقیقاتی فرانسوی که به طور گسترده روی این موضوع تحقیق کرده می‌گوید، که این مواد برای سلول های انسان سمی است و باعث سرطان می‌شود.غذاهای ارگانیک و تازه و تزجیحا محلی را انتخاب کنید.از خوردن گوشت پخته شده روی ذغال خودداری کنید موجب سرطان می‌شود آکریلامید یک سرطان زاست که در اثر مصرف نشاسته ی پخته شده و یا سرخ شده خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد.

از مصرف مواد غیر اورگانیک و سویاها و استروژن گیاهی خودداری کنید در مطالعات اینطور به نظر میرسد که مصرف سویا استروژن را افزایش میدهد تا پربیوتیک سلول های پستان را افزایش دهد که باعث احتمال جهش و سلول های سرطانی میشود.

در روز یکبار آب سبزی اورگانیک بخورید غذاهای غیرسرخ کردنی و سبزیجات و ادویه‌ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید مانند کلم بروکلی

کروکومین ماده ای فعال در زردچوبه است که در غلظت‌های بالا می‌تواند در درمان سرطان پستان مفید باشد.در مورد استفاده از آن و برای پیشگیری از سرطان لطفا مصاحبه ی دکتر ویلیام لاوالی را ببینید.

نوشیدنی های الکلی ممنوع
الکل را از زندگی خود حذف کنید. بررسی‌ها تایید می‌کند که مصرف کنندگان الکل بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

سیگار نکشید
سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بروز انواع سرطان‌ها از جمله سرطان سینه در زنان شود.

به نوزاد خود شیر بدهید
در زنانی که در ۶ ماهه‌ی نخست تولد نوزادشان به او شیر داده‌اند، خطر مرگ در اثر سرطان سینه تا ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. اما دلیل آن چیست؟ زن‌ها در طول دوره‌ی شیردهی به نوزادشان وارد سیکل قاعدگی نمی‌شوند. هرچقدر یک زن وارد سیکل‌های قاعدگی کمتری شود، بدن او کمتر استروژن ترشح می‌کند و در نتیجه خطر ابتلای او به سرطان سینه کاهش پیدا می‌کند. خلاصه‌ی کلام آنکه، شواهد بسیاری وجود دارد که شیر دادن نوزاد، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد. اگر توانایی شیر دادن به نوزاد خود را دارید، این کار را انجام دهید. شیر مادر برای تغذیه‌ی نوزاد بهترین گزینه است اما برای مادر هم فواید بسیاری دارد.

راه کارهای دیگر شیوه زندگی برای پیشگیری از سرطان سینه

ویتامین دی خود را تقویت کنید ویتامین دی تقریبا بر هر سلول بدن تاثیر میگذارد و یکی از قوی ترین مبارزان سرطانی طبیعت است.در ادبیات پزشک بیش از 800 مرجع وجود دارد که نشان دهنده اثر بخشی ویتامین دی در برابر سرطان است.

حفظ وزن بدن سالم
این به طور طبیعی زمانی اتفاق می افتد که شما شروع به خوردن غذاهای مناسب و ورزش کنید.این مهم است که چربی اضافه ی بدن را از بین ببریم زیرا چربی دارای استروژن است که میتواند سرطان پستان را تحریک کند.بهبود حساسیت گیرنده انسولین یا لپتین بهترین روش برای این کار است که با اجتناب از خوردن شکر و قند و حاصل اطمینان از اینکه شما به طور منظم ورزش میکنید و اصول اندام پیک را انجام میدهید به دست می آید.

از ژنستروژن اجتناب کنید ،مواد شیمیایی مصنوعی است که به تقلید از استروژن طبیعی ساخته شده.آن ها با طیف وسیعی از اثرات سلامت انسان مرتبط هستند.از جمله کاهش اسپرم در مردان و خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان. تعداد بسیار زیادی از زئونسترون ها مانند هورمون رشد گاو ها در لبنیات تجاری،پلاستیک مانند بسفنول آ و بی پی آ فتلات و پارابنها و مواد شیمیایی مورد استفاده در مواد غیر چوب وجود دارد.

راه های دیگر برای شیوه زندگی برای پیشگیری از سرطان

تحقیقات نشان داده است شیردهی به طور انحصاری برای شش ماه خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش میدهد.از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید باعث سرطان سینه میشود.

اجتناب از زمینه های الکترومغناطسیس تا حد ممکن
محدودیت قرار گرفتن در معرض نور و محافظت از خود در برابر فرکانس تولید شده توسط تلفن های همراه،برج ها،استگاه های پایه و ایستگاه های وای فای و همچنین قرار گرفتن در معرض اسکن های پزشکیدارای اشعه از جمله رادیوگرافی دندان و ماموگرامو پتو های الکتریکی اینها همه خطر ابتلا به سرطان را به شدت افزایش میدهند.

خواب کافی
اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی میخوابید.کم خوابی میتواند موجب افزایش ملاتونین شما بشود که با افزایش مقاومت انسولین و افزایش وزن مواجه است و هردو موجب سرطان سینه میشوند.

استرس
از ابزارهای موثر در کنترل استرس استفاده کنید. استرس یکی از مهم ترین عوامل بیماری است.حتی سی دس سی اعلام میکند که 85 درصد از بیماری ها به عوامل عاطفی مربوط است.احتمال دارد که استرس و موارد عاطفی حل نشده بیشتر از عوامل فیزیکی اهمیت داشته باشد پس مطمئن شوید که آننهارا نادیده نگرفته اید.

ورزش کنید
ورزش کردن به چند دلیل از شما در برابر سرطان سینه محافظت می‌کند. ورزش کردن به کنترل وزن شما کمک می‌کند. پژوهش انجمن سرطان آمریکا نشان داد، زنانی که از زمان ۱۸ سالگی خود، بین ۹ تا ۱۴ کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اند، تا ۴۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. اثر افزایش وزن بر احتمال ابتلا به سرطان سینه به سبب استروژن است. استروژن می‌تواند رشد بیش‌ازحد سلول‌ها را تحریک و سرطان سینه ایجاد کند. تا پیش از یائسگی، این تخمدان‌های شما هستند که استروژن تولید می‌کنند. پس از یائسگی، تخمدان‌ها دیگر هورمونی تولید نمی‌کنند؛ پس استروژن از بافت چربی به‌وجود می‌آید. هرچقدر چربی در بدن یک زن بیشتر باشد، استروژن بیشتری ساخته می‌شود.

ورزش کردن متابولیسم تولید استروژن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. پژوهشی که در مجله‌ی اپیدمیولوژی -نشانه‌های زیستی و پیشگیری- منتشر شد، این نتیجه را بیان کرده بود. میندی کرزر، نویسنده‌ی همکار این پژوهش و استاد تغذیه در دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید: «در زنانی که ورزش می‌کنند، نسبت استروژن خوب به استروژن بد (استروژنی که می‌تواند به دی‌ان‌ای صدمه بزند و احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد) تا حدود ۲۵ درصد بهبود پیدا می‌کند. پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که هرچقدر نسبت استروژن خوب به استروژن بد بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان سینه کاهش پیدا می‌کند. این نسبت در زنانی که ورزش نمی‌کنند، کاهش پیدا نمی‌کند.»

نیازی نیست که ورزش‌هایی سنگین انجام دهید. بنیاد سلامت زنان در پژوهشی دریافت، زنانی که در هفته بین یک ساعت و ربع تا دو ساعت و نیم پیاده‌روی سریع دارند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنها تا ۱۸ درصد کمتر است. انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می‌دهد برای آنکه از ابتلا به سرطان پیشگیری کنید، در هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشید؛ یعنی سی دقیقه در پنج روز هفته. تلاش کنید که پیاده‌روی به بخشی از برنامه‌ی روزانه‌ی شما تبدیل شود.

جراحی پیشگیرانه برای زنان در معرض خطر بسیار بالای سرطان سینه

برای زنانی که در معرض خطر بسیار بالای سرطان سینه هستند، برداشتن سینه ها یا تخمدان ها با جراحی ممکن است یک گزینه باشد.

ماستکتومی پیشگیرانه
برداشتن هر دو سینه قبل از تشخیص سرطان می‌­تواند تا حد زیادی (تا 97٪) خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. زنانی که تنها در یک پستان سرطان تشخیص داده شده اند ممکن است ترجیح دهند برای جلوگیری از دومین مورد سرطان سینه، سینه سالم دیگر را نیز خارج کنند. برداشتن سینه نمی­تواند به طور کامل از سرطان سینه جلوگیری کند، زیرا حتی دقیق‌­ترین جراح نیز چند سلول پستان را جا می­‌گذارد. سلول­‌های باقی مانده می‌­توانند به سلول­‌های سرطانی تبدیل شوند.

آیا یائسگی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می ­دهد؟

خود یائسگی با خطر ابتلا به سرطان همراه نیست. با این حال، احتمال بسیاری از سرطان­ها، از جمله سرطان سینه، با افزایش سن افزایش می ­یابد. همچنین، برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان علائم یائسگی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در فرد افزایش دهد.

برنامه پیشگیری از سرطان پستان  چگونه انجام می شود؟

اول از همه، یک معاینه فیزیکی توسط دکتر خضری  فوق تخصص جراحی پستان و فوق تخصص سرطان پستان برای افرادی که برای ارزیابی خطر سرطان پستان به مطب مراجعه می‌کنند، انجام می‌شود و تمام پارامترهای مربوط به خطر ابتلا به سرطان پستان در فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. سپس بیماران برای معاینات رادیولوژیک لازم به متخصص رادیولوژی در زمینه بیماری های پستان هدایت می‌شوند. با توجه به شکایت بیمار می­توان در صورت لزوم آزمایش خون نیز انجام داد. پس از نتایج رادیولوژی، در صورت لزوم، بیمار به معاینات بیشتر هدایت می‌شود و در صورت عدم نیاز به معاینه بیشتر، درمان لازم ترتیب داده می‌شود.

پس از انجام این مراحل، مشخصات ریسک فرد ترسیم و توصیه ­های لازم ارائه می‌شود. اگر فرد در معرض خطر ژنتیکی در نظر گرفته شود، آزمایش ژنتیک توصیه می‌شود. اطلاعات دقیق در مورد این موضوع را می­توان از برنامه غربالگری ژنتیک سرطان سینه دریافت کرد.

برخی از دلایل در نظر گرفتن این نوع جراحی به شرح زیر است:

یافتن ژن های جهش یافته BRCA در آزمایشات ژنتیکی
سابقه خانوادگی قوی (سرطان سینه در چندین خویشاوند نزدیک)
کارسینوم لوبولار درجا در بیوپسی
سرطان قبلی در پستان (به ویژه در فردی با سابقه خانوادگی قوی)
سرطان سینه – سرطان سينه خوش خيم – سرطان سينه از چه سني شروع ميشود – سرطان سينه از چه سني – سرطان سينه از چه سني شروع ميشه – سرطان سينه به انگليسي – سرطان سينه بدخيم – سرطان سينه بدخيم چیست – سرطان سينه بدخيم کشنده است – سرطان سينه باعث مرگ ميشود – سرطان سينه چه علائمي دارد – سرطان سينه چند نوع است – سرطان سينه خطرناك است – سرطان سينه خانم ها – سرطان سينه خوش خيم قابل درمان است؟ – سرطان سينه خوش خیم در زنان – سرطان سينه خطر – سرطان سينه درد دارد – سرطان سينه در بارداري – سرطان سينه در كودكان – سرطان سينه در شيردهي – سرطان سينه در چه سني – سرطان سينه زير بغل – سرطان سينه زير ٣٠ سال – عمل سرطان سينه زنان – علائم سرطان سينه زنان – علت سرطان سينه زنان – جراحي سرطان سينه زنان – سرطان سينه سه گانه منفي – سرطان سينه سه گانه مثبت – سرطان سينه گريد سه – سرطان سينه در سن پايين – سرطان سينه در سن بالا – سرطان سينه در سن بلوغ – سرطان سينه شکل ظاهری توده های بدخیم – فرورفتگی سرطان سينه خوش خيم – فرورفتگی سرطان سينه خوش خيم – سرطان سينه قابل درمان است – سرطان سينه بدخيم قابل درمان است؟ – سرطان قفسه سينه -سرطان سينه درمان قطعي دارد – سرطان استخوان قفسه سينه – سرطان سينه كشنده است – سرطان سينه گريد 3 – سرطان سينه لوبولار – سرطان سينه و لنف – سرطان سينه در لنفاوي – متاستاز سرطان سينه به لگن – متاستاز سرطان سينه به لنف – سرطان سينه متاستاتيك – سرطان سينه متاستاز – درمان سرطان سينه گريد 3 – سرطان سينه گريد 2 – سرطان سينه گريد 1 نی نی سایت – سرطان سينه گريد 1 – سرطان سينه و بارداري – سرطان سينه و غدد لنفاوي – سرطان سينه و مرگ – سرطان سينه و زير بغل