درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟ عمل کیسه صفرا به چند روش انجام می شود؟ عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا | عمل باز کیسه صفرا | در عمل لاپاراسکوپی کمترین

درمان سنگ کیسه صفرا چیست؟

عمل کیسه صفرا به چند روش انجام می شود؟

به خاطر مهم و ضروری نبودن وجود کیسه صفرا در بدن، پزشکان بهترین روش برای درمان مشکلات و بیماری‌های کیسه صفرا را برداشتن کل این اندام تشخیص داده‌اند. عمل کیسه صفرا به دو روش کلی زیر قابل انجام است:

عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا

در عمل لاپاراسکوپی کمترین آسیب و عوارض به بیمار وارد می‌شود و جراح متخصص می‌تواند با چند شکاف کوچک چند سانتی روی شکم بیمار این عمل را انجام دهد. برای شروع این کار ابتدا بدن فرد را برش می‌دهند و دوربین، یک منبع نوری و ابزارهای مورد نیاز جراحی را وارد شکم می‌کنند و با استفاده از مانیتورهایی که داخل بدن بیمار را نشان می‌دهند، عمل کیسه صفرا انجام شده و این عضو از بدن خارج می‌شود.

عوارض این جراحی بسیار کمتر از جراحی باز است؛ چسبندگی ناشی از عمل باز در این عمل وجود ندارد، سیستم ایمنی بیمار کمتر متزلزل می‌شود، امکان عفونت جراحت بسیار پایین است و شخص می‌تواند بلافاصله بعد از جراحی به خانه برگردد. درد پس از عمل لاپاروسکوپی کیسه صفرا بسیار کمتر از عمل باز است و از لحاظ ظاهری نیز بدن بیمار زیباتر می‌ماند.

عمل باز کیسه صفرا

گاهی پزشک به دلایل مختلفی نمی‌تواند با دستگاه لاپاراسکوپی بیمار را عمل کند؛ به خطر افتادن جان بیمار به دلیل مشکلات قلبی و عروقی، عدم تشخیص کیسه صفرا با دوربین و … از عواملی هستند که موجب می‌شود پزشک تصمیم بگیرد با عمل باز این عضو را از بدن خارج کند. خیلی از اوقات تصمیم برای عمل باز، حین جراحی لاپاراسکوپی گرفته می‌شود و در این روش برشی به اندازه ۱۵ سانتی متر روی بدن بیمار ایجاد شده و مدت زمان بیهوشی فرد نیز افزایش می‌یابد