درمان سرطان سینه و روش درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه و روش درمان سرطان سینه | درمان سرطان سینه و راه های درمان آن | شیوه های درمان سرطان سینه | شیمی درمانی سرطان سینه

درمان سرطان سینه و روش درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه و راه های درمان آن

این سوالی هست که این روزها در مواجهه به اسم بیماری سرطان سینه در سر ما شکل میگیرد. با پیشرفت روزانه در زمینه سلامت، درمان سرطان سینه نیز امکان پذیر شده است، درمان سرطان سینه به صورت جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک انجام میگیرد.

حال اینکه پزشک کدام درمان ها را برای بیمار مبتلا به سرطان سینه درنظر گیرد بستگی به شرایطی مانند مرحله سرطان سینه، شخص بیمار، سلامت عمومی بیمار و… دارد. درمان سرطان سینه بسیار موثر است و می­تواند احتمال زنده ماندن بیمار را تا 90 درصد یا بیشتر افزایش دهد، به خصوص اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه به دو روش کلی موضعی و سیستمیک صورت می‌گیرد.

جراحی و پرتودرمانی درمان‌های موضعی سرطان سینه می‌باشند که باعث تخریب و نابودی سرطان سینه میشوند. زمانی که سرطان سینه بدخیم است به نقاط دیگر بدن نیز گسترش می‌یابد. درمان موضعی برای مهار بیماری به مناطق دیگر استفاده میشود.

شیمی درمانی، هورمون درمانی، درمان بیولوژیک از درمان های سیستمیک سرطان سینه می باشند که در این نوع درمان، موادی را وارد جریان خون شخص مبتلا به سرطان میکنند تا سرطان را در تمامی نقاط بدن مهار کرده و نابود سازند.

درمان سیستمیک سرطان سینه در دو صورت انجام میگیرد، در حالت اول قبل از جراحی و پرتودرمانی برای کوچک کردن تومور سرطان و در حالت دوم بعد از درمان سیستمیک برای جلوگیری از بازگشت دوباره سرطان.

شیوه های درمان سرطان سینه

جراحی سینه

شیوه جراحی برای درمان سرطان سینه رایج ترین شیوه می باشد. پزشک هرکدام از انواع جراحی فواید و خطرات جراحی، شکل ظاهری پس از درمان شما را برایتان کامل توضیح داده، سپس آن ها را باهم مقایسه کرده و بهترین روش جراحی را برای شخص بیمار انتخاب میکند.

جراحی حفظ سینه

در روش جراحی حفظ سینه، درطول جراحی توده سرطان را برداشته اما سینه ها حفظ شده و باقی میمانند. به جراحی حفظ سینه جراحی نگهدارنده سینه، توده برداری، برداشتن قطعه ای سینه، برداشتن ناکامل سینه هم می گویند. پس از جراجی حفظ سینه بیماران اکثرا پرتودرمانی میشند تا اگر احیانا سلول سرطان در سینه باقی مانده است ازبین روند.

جراحی برداشت سینه

در جراحی برداشت سینه، جراح سینه، بافت و غدد لنفاوی زیربغل را برمیدارد. در این روش پس از جراحی برخی از بیماران پرتودرمانی نیز میشوند. مطالعات و تحقیقات به عمل آمده نشان داده شده که میزان موفقیت جراحی حفظ سینه به همراه پرتودرمانی و جراحی برداشت سینه در مراحل اول و دوم سرطان سینه، یکسان میباشد.

پرتودرمانی سینه

پرتودرمانی نقش بسیار مهمی در درمان سرطان سینه دارد. پرتودرمانی و یا رادیوتراپی برای درمان سرطان سینه، از امواج بالا با سطح انرژی بالا برای نابودی سلول های سرطان سینه استفاده میشود. اکثر زنان پس از جراحی حفظ سینه و یا جراحی برداشت سینه بازهم نیاز به پرتودرمانی برای نابودی سلول های سرطان که ممکن است احیانا جا مانده باشد دارند. برخی بیماران نیز برای کوچک کردن و تخریب تومور سرطان سینه قبل از جراحی پرتودرمانی انجام میدهند.

پرتودرمانی به عوامل مختلفی مانند اندازه تومور بستگی دارد.

پرتودرمانی به دو روش پرتودرمانی خارجی و پرتودرمانی به روش کاشت صورت می گیرد.

پرتودرمانی خارجی سینه

در پرتودرمانی خارجی امواج رادیویی از ماشینی خارج از بدن تولید و به بدن میرسد که در کلینیک یا بیمارستان انجام میشود و معمولا 5 روز در هفته و طی چند هفته بنا به تجویز پزشک انجام میشود.

پرتودرمانی به روش کاشت در سینه

این روش پرتودرمانی یا براکی تراپی محفظه های پلاستیکی نازکی حاوی مواد رادیواکتیو داخل سینه قرار داده میشود که طی چند روز بستری در بیمارستان داخل سینه ها میماند و پس از چندروز برای مرخص شدن از بیمارستان این محفظه ها را درمی آورند.

شیمی درمانی سرطان سینه

در شیمی درمانی سرطان سینه دارو های ضد سرطان برای نابودی سلول های سرطانی به صورت قرص یا تزریق وارد جریان خون میشوند و در سراسر بدن انتشار می‌یابند.

برخی از عوارض شیمی درمانی سرطان سینه عفونت، خونریزی، کبودی، ضعف، خستگی، ریزش مو، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال، زخم دهان و لب میشود.

هورمون درمانی سینه

برخی تومورهای پستان برای رشد نیاز به هورمون دارند. هورمون درمانی نمی گذارد سلول های سرطانی هورمون های طبیعی مورد نیاز خود را برای تغذیه دریافت کنند. این هورمون ها استروژن و پروژسترون هستند. اگر تومور پستان گیرندۀ هورمونی داشته باشد، در آزمایشگاه مشخص می شود و در این صورت، باید هورمون درمانی شوید.

هورمون درمانی روشی موثر برای درمان تومورهای هورمونی مثبت پستان است. گاهی اوقات از آن به عنوان درمان ضد استروژن یاد می­شود زیرا هدف آن جلوگیری از تأثیر هورمون جنسی استروژن بر سلول­های سرطانی است. هورمون درمانی به درمان سرطان سیستمیک اشاره دارد. این بدان معناست که داروهای چنین درمانی برخلاف داروهای درمان هدفمند بر کل بدن تأثیر می­‌گذارد. انتخاب داروها با توجه به نتایج تعیین وضعیت هورمونی بیمار انجام می‌شود. پزشک بسته به وضعیت عمومی بیمار، ماهیت سیر بیماری، مرحله آن، شیوع، وضعیت یائسگی، درمان هورمونی را به صورت جداگانه برای هر بیمار انتخاب می­کند.

هورمون درمانی به صورت مصرف دارو و جراحی می باشد.

هورمون درمانی فواید زیادی دارد:

  • خطر عود یا گسترش سرطان را کاهش می­دهد.
  • خطر ایجاد تومور جدید در غده پستانی را کاهش می­دهد.
  • به کاهش اندازه تومور قبل از جراحی کمک می­کند، که امکان درمان حفظ پستان را فراهم می­کند.

مصرف دارو

پزشک در این روش دارویی تجویز میکند که از فعالیت هورمون های طبیعی جلوگیری کند.

جراحی

اگر یائسه نشده باشید پزشک با جراحی تخمدان های شما را در می آورد به این دلیل که منبع اصلی تولید هورمون تخمدان ها است، اگر هم که یائسه شده باشید نیاز به جراحی نیست زیرا در زمان یائسگی تخمدان ها فقط میزان کمی هورمون تولید خواهند کرد.

برخی از عوارض هورمون درمانی گرگرفتگی، ترشح واژن، قاعدگی نا منظم، سردرد، خستگی، تهوع، استفراغ، خشکی یا خارش واژن و…. است.

درمان بیولوژیک سرطان سینه

درمان بیولوژیک سرطان سینه، دستگاه ایمنی بدن را در مقابله با سرطان ایمن می کند. دستگاه ایمنی دفاع بدن در مقابل بیماری ها میباشد پس باید قوی باشد، برخی از زنان که سرطان سینه گسترده دارند درمان بیولوژیکی میشوند که در این روش پادتن “آنتی بادی” در آزمایشگاه ساخته شده و به بیمار تزریق و به سلول های سرطان میرسد. از عوارض این روش میتوان هورمون درمانی تب و لرز، درد، ضعف، تهوع، اسهال، سردرد، سختیه تنفس و…  را نام برد.

درمان هدفمند برای سرطان سینه

درمان هدفمند یا تارگت تراپی دو دهه اخیر منجر به پیشرفت بسیاری در زمینه درمان سرطان سینه شده است. در این روش از داروهایی که تأثیر نقطه‌­ای بر سلول­های سرطانی دارند استفاده می‌­شود. در واقع در این روش سلول­های سرطانی مورد هدف قرار می­گیرد و درمان هدفمند باعث مرگ سلول‌های تومور می‌شود.  این روش درمان عملاً بدون تأثیر نامطلوب بر سایر بافت‌های بدن و عوارض جانبی است. قبل از تجویز درمان هدفمند، انکولوژیست‌­ها آزمایشاتی را برای تعیین حساسیت گیرنده انجام می دهند. با کمک ایمونوهیستوشیمی تکه‌هایی از بافت تومور که در طی بیوپسی یا طی درمان جراحی به دست می‌آیند، تعداد گیرنده‌های استروژن، پروژسترون و HER-2 روی سلول‌های بافت تومور مشخص می‌شود.

داروهای درمان هدفمند را می توان هم به طور مستقل و هم در ترکیب با روش های سنتی درمان سرطان سینه استفاده کرد. تحت تأثیر داروها بر روی مولکول های خاص، رشد و تقسیم سلول های سرطانی مسدود می­‌شود. برخی از داروها نه تنها می توانند رشد سلول­های تومور را متوقف کنند، بلکه روند تخریب آنها را نیز آغاز می­‌کنند. در درمان سرطان سینه، از چندین نوع داروی هدفمند استفاده می‌شود که بر روی گیرنده‌های استروژن سلولی اثر می‌گذارند، آروماتاز ​​را مهار می‌کنند، گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی انسانی را مسدود می‌کنند و همچنین پروتئین PARP را مهار می‌کنند.

بعد از درمان

بهبودی شما پس از جراحی به نوع عمل شما بستگی دارد. اکثر زنانی که جراحی سرطان سینه انجام می دهند می توانند در همان روز یا روز بعد به خانه بروند. اگر همزمان با ماستکتومی، بازسازی سینه را انجام دهید، مدت بیشتری (1 تا 5 روز) در بیمارستان خواهید ماند. این بستگی به نوع بازسازی شما دارد.

بهبودی شما به نوع عمل شما بستگی دارد، اما ممکن است لازم باشد تا چند هفته از بلند کردن یا حمل چیزهای سنگین خودداری کنید.

هنگامی که در خانه هستید، پیروی از توصیه هایی که توسط پرستار متخصص خود داده اید بسیار مهم است. باید تمریناتی را که در بیمارستان به شما آموزش داده شده را ادامه دهید و سعی کنید ورزش های سبک مانند پیاده روی انجام دهید. این می تواند به افزایش انرژی شما کمک کند، بنابراین می توانید به تدریج به فعالیت های عادی خود بازگردید. پس از دوره درمان، پیگیری منظم توسط متخصص توصیه می ­شود.

بهترین جراح سرطان سینه

بهترین جراح سرطان سینه فردی است که دانش کافی را در این زمینه کسب کرده و تجربه لازم را نیز دارا باشد. علاوه بر این باید به آخرین متدهای جراحی و درمان سرطان پستان نیز مسلط باشد و بتواند بهترین روش درمان را ارائه کند.

جراحی سرطان سینه

برنامه درمانی دکترخضری به صورت جداگانه برای هر بیمار درنظر گرفته می­‌شود، زیرا هر بیمار منحصر به فرد است!

هر نوع درمان از قبیل  پرتودرمانی، شیمی درمانی، هورمون درمانی، جراحی، تنها پس از یک مشاوره پزشکی بین رشته‌­ای انجام می­‌شود که در آن یک برنامه درمانی فردی برای هر بیمار ایجاد می‌­شود. درمان چنین بیماری به عوامل زیادی بستگی دارد:

  • اندازه و محل تومور؛
  • نتایج بیوپسی، یعنی ترکیب سلولی؛
  • درگیری غدد لنفاوی؛
  • نوع سرطان و درجه تهاجمی آن.

هدف درمان همیشه یکسان است، حذف کامل سلول‌­های تومور بیش از حد رشد کرده. قبل از درمان، تحقیقات کاملی انجام می­‌شود که به پزشک امکان می­دهد وضعیت تومور را ارزیابی کرده، سپس مناسب­‌ترین نوع عمل را انتخاب کند. در برخی موارد شیمی درمانی قبل از جراحی انجام می­‌شود، سپس تومور کوچک می‌­شود و این امکان انجام یک عمل کامل حفظ پستان را فراهم می­کند.

دکتر خضری همچنین عمل بازسازی و زیباسازی پستان پس از ماستکتومی را انجام می­دهد. جراحی ترمیمی بخش بسیار مهمی از درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه است، زیرا نه تنها توانبخشی، بلکه کیفیت زندگی آینده بیمار نیز به آن بستگی دارد. درمان موثر سرطان سینه توسط دکتر خضری تضمین می­شود.

سرطان سینه – سرطان سينه خوش خيم – سرطان سينه از چه سني شروع ميشود – سرطان سينه از چه سني – سرطان سينه از چه سني شروع ميشه – سرطان سينه به انگليسي – سرطان سينه بدخيم – سرطان سينه بدخيم چیست – سرطان سينه بدخيم کشنده است – سرطان سينه باعث مرگ ميشود – سرطان سينه چه علائمي دارد – سرطان سينه چند نوع است – سرطان سينه خطرناك است – سرطان سينه خانم ها – سرطان سينه خوش خيم قابل درمان است؟ – سرطان سينه خوش خیم در زنان – سرطان سينه خطر – سرطان سينه درد دارد – سرطان سينه در بارداري – سرطان سينه در كودكان – سرطان سينه در شيردهي – سرطان سينه در چه سني – سرطان سينه زير بغل – سرطان سينه زير ٣٠ سال – عمل سرطان سينه زنان – علائم سرطان سينه زنان – علت سرطان سينه زنان – جراحي سرطان سينه زنان – سرطان سينه سه گانه منفي – سرطان سينه سه گانه مثبت – سرطان سينه گريد سه – سرطان سينه در سن پايين – سرطان سينه در سن بالا – سرطان سينه در سن بلوغ – سرطان سينه شکل ظاهری توده های بدخیم – فرورفتگی سرطان سينه خوش خيم – فرورفتگی سرطان سينه خوش خيم – سرطان سينه قابل درمان است – سرطان سينه بدخيم قابل درمان است؟ – سرطان قفسه سينه -سرطان سينه درمان قطعي دارد – سرطان استخوان قفسه سينه – سرطان سينه كشنده است – سرطان سينه گريد 3 – سرطان سينه لوبولار – سرطان سينه و لنف – سرطان سينه در لنفاوي – متاستاز سرطان سينه به لگن – متاستاز سرطان سينه به لنف – سرطان سينه متاستاتيك – سرطان سينه متاستاز – درمان سرطان سينه گريد 3 – سرطان سينه گريد 2 – سرطان سينه گريد 1 نی نی سایت – سرطان سينه گريد 1 – سرطان سينه و بارداري – سرطان سينه و غدد لنفاوي – سرطان سينه و مرگ – سرطان سينه و زير بغل