برای رفع مشکل لجن صفرا پیش جراح عمومی باید بروم ؟

لجن کیسه صفرا چیست؟ | اهمیت بالینی لجن کیسه صفرا | برای رفع مشکل لجن صفرا پیش جراح عمومی باید بروم ؟ | علل لجن کیسه صفرا | علائم لجن صفرا

برای رفع مشکل لجن صفرا پیش جراح عمومی باید بروم ؟

نحوه ی برداشتن کیسه صفرا چگونه است؟ | پولیپ کیسه صفرا باید جراحی شود؟ | آیا سنگ صفرا بدون درد خاصی نیاز به جراحی دارد ؟ | آیا برای درمان سنگ های متعدد در صفرا نیاز به جراحی است؟ | برای رفع مشکل لجن صفرا پیش جراح عمومی باید بروم ؟

لجن کیسه صفرا مجموعه ای از کلسترول، کلسیم، بیلی روبین و سایر ترکیباتی است که در کیسه صفرا ایجاد می شود. گاهی اوقات به آن لجن صفراوی می گویند زیرا زمانی اتفاق می افتد که صفرا برای مدت طولانی در کیسه صفرا بماند.

صفرا مایعی به رنگ زرد مایل به سبز است که در کبد تولید و در کیسه صفرا ذخیره می شود. آی تی به بدن در هضم چربی ها کمک می کند.

هنگامی که ذرات کوچک صفرا برای مدت طولانی در کیسه صفرا باقی می مانند، این ذرات می توانند به عنوان لجن کیسه صفرا جمع شوند.

حقایق سریع در مورد لجن کیسه صفرا:
لجن کیسه صفرا همیشه علائمی ایجاد نمی کند.
برخی از عوامل خطر لجن کیسه صفرا را بیشتر می کند.
اگر فرد علائم دیگری نداشته باشد، نیازی به درمان لجن کیسه صفرا نیست.

لجن کیسه صفرا چیست؟

کیسه صفرا در زیر کبد قرار دارد و صفرا تولید می کند.
لجن کیسه صفرا تجمع مواد در کیسه صفرا است. این به خودی خود یک بیماری پزشکی نیست، اما می تواند منجر به بیماری هایی مانند سنگ کیسه صفرا و پانکراتیت شود. می تواند نیز خود به خود از بین برود.

در بیشتر موارد، پزشک لجن کیسه صفرا را در طول سونوگرافی کیسه صفرا کشف می کند.

لجن کیسه صفرا در افراد مبتلا به مشکلات کیسه صفرا و کبد بیشتر تشخیص داده می شود زیرا افراد مبتلا به این نوع شرایط بیشتر تحت آزمایش های تصویربرداری تشخیصی قرار می گیرند.

اهمیت بالینی لجن کیسه صفرا

همه افراد مبتلا به لجن کیسه صفرا علائمی ندارند. هنگامی که لجن کیسه صفرا ناشی از یک عامل خطر، مانند بارداری است، آن را ایجاد می کند معمولاً با ناپدید شدن عامل خطر از بین می رود.

برای دیگران، لجن کیسه صفرا با شرایط زیر مرتبط است:

پانکراتیت حاد: پانکراتیت حاد التهاب پانکراس است. یک مطالعه دریافت که 74 درصد از افراد مبتلا به پانکراتیت بدون علت ظاهری، لجن کیسه صفرا داشتند.
سنگ کیسه صفرا: برخی از افرادی که لجن کیسه صفرا دارند در نهایت دچار سنگ کیسه صفرا می شوند. سنگ های صفراوی مجموعه ای از مواد جامد مانند کلسترول در کیسه صفرا هستند. آنها می توانند باعث “حملات کیسه صفرا” دردناک شوند.
کوله سیستیت: این هست تورم و التهاب کیسه صفرا. می تواند باعث گیر افتادن صفرا در کیسه صفرا شود و باعث درد، استفراغ و نفخ شود. عوامل زیادی از جمله عفونت کیسه صفرا و لجن کیسه صفرا می توانند باعث کوله سیستیت شوند.
مجاری صفراوی مسدود شده است: مجاری صفراوی به کیسه صفرا اجازه تخلیه می دهد. گاهی اوقات لجن کیسه صفرا در داخل یا نزدیک مجاری تجمع می یابد و مجاری را مسدود می کند و باعث درد کیسه صفرا می شود. این می تواند باعث عفونت، سنگ کیسه صفرا و سایر مشکلات کیسه صفرا شود.
لجن کیسه صفرا یکی از 3 دوره مختلف را دنبال می کند. ممکن است کاملاً ناپدید شود و دیگر برنگردد. ممکن است از بین برود و بعداً عود کند، یا ممکن است باقی بماند که معمولاً منجر به ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود.

علل لجن کیسه صفرا

جراحی روی معده و همچنین پیوند اعضا ممکن است باعث ایجاد لجن در کیسه صفرا شود.
علل لجن کیسه صفرا عبارتند از:

سوء مصرف الکلکه با مشکلات کیسه صفرا و کبد مرتبط است
سابقه قبلی مشکلات کیسه صفرا، به ویژه سنگ کیسه صفرا یا لجن کیسه صفرا
کاهش وزن سریع، به ویژه در مورد وزن زیاد
جراحی های معده
پیوند عضو
دریافت تنها تغذیه مایع از طریق یک خط به ورید
برخی از داروها
بیماری های جدی مانند نارسایی اندام ها
رژیم های بسیار محدود کننده
بارداری، که می تواند به کیسه صفرا فشار وارد کند، ممکن است باعث ایجاد لجن کیسه صفرا نیز شود. لجن کیسه صفرا ناشی از بارداری معمولا با پایان بارداری برطرف می شود.

علائم لجن صفرا

بسیاری از افراد مبتلا به لجن کیسه صفرا هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. حتی زمانی که لجن کیسه صفرا باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شود، 80 درصد مردم علائمی نخواهد داشت

برخی از افراد تنها زمانی متوجه می شوند که لجن کیسه صفرا دارند که علائم بیماری مرتبط با لجن مانند پانکراتیت حاد را تجربه کنند.

هنگامی که افراد علائم لجن کیسه صفرا را تجربه می کنند، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد شکم
استفراغ و حالت تهوع
درد در قسمت بالای شکم، شانه یا قفسه سینه
مدفوع چرب یا مدفوع شبیه قیر یا خاک رس
این علائم همچنین می تواند نشانه بسیاری از بیماری های دیگر باشد، بنابراین تشخیص دقیق ضروری است.

گزینه های مداوا چه هست؟
ممکن است همیشه نظارت بر وضعیت لازم نباشد، زیرا لجن کیسه صفرا ممکن است خود به خود برطرف شود. درمان های دیگر عبارتند از:

درمان دارویی و شیوه زندگی
رژیم غذایی کم چرب، اجتناب از تغییرات سریع وزن و اجتناب از الکل ممکن است به جلوگیری از ایجاد لجن کیسه صفرا کمک کند.
در برخی موارد، ممکن است بتوان سنگ های صفراوی مربوط به لجن کیسه صفرا را با دارو حل کرد.

درمان های سبک زندگی ممکن است از عود لجن کیسه صفرا جلوگیری کند. این استراتژی ها عبارتند از:

جستجو برای درمان سوء مصرف الکل و پرهیز از الکل
خوردن یک رژیم غذایی کم چرب
جلوگیری از افزایش یا کاهش وزن سریع
درمان بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌تواند به لجن کیسه صفرا کمک کند، زیرا وضعیت سلامت عمومی ضعیف می‌تواند یک عامل خطر برای این مشکل باشد.

گزینه های جراحی
کسانی که درد همراه با لجن کیسه صفرا دارند، یا سنگ کیسه صفرا یا علائم دیگر دارند، ممکن است نیاز به برداشتن کیسه صفرا داشته باشند.

افراد می توانند بدون کیسه صفرا به خوبی عمل کنند و افرادی که از سلامت معقولی برخوردار هستند کاندیدهای خوبی برای برداشتن کیسه صفرا هستند.

جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد، به این معنی که فرد در طول عمل کاملاً در خواب خواهد بود.

گزینه های غیر جراحی
گزینه دیگر کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) است. ERCP یک روش غیر جراحی است که در آن یک لوله انعطاف پذیر کوچک به نام آندوسکوپ از طریق دهان و داخل روده کوچک وارد می شود.

یک کاتتر پلاستیکی کوچک از داخل آندوسکوپ عبور داده می شود و به آمپول می رود که سوراخی در روده کوچک است. پزشک از دستگاه اشعه ایکس برای کمک به هدایت این کاتتر برای حذف لجن کیسه صفرا در مجاری صفراوی یا برداشتن سنگ کیسه صفرا در صورت گیر افتادن در مجرای صفراوی استفاده می کند.

با جراحی ERCP و برداشتن کیسه صفرا، فرد احتمالاً باید چندین ساعت قبل از عمل از غذا خوردن خودداری کند. همچنین ممکن است لازم باشد بعد از عمل تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
افرادی که علائم مشکلات کیسه صفرا، مانند درد بالای شکم را دارند، همیشه باید با پزشک مشورت کنند. در بسیاری از موارد، مشکلات کیسه صفرا به عنوان “حمله” ظاهر می شوند.

این حملات ممکن است چندین ساعت طول بکشد، ناپدید شوند و بعداً دوباره برگردند. هرگونه درد شدید شکمی بدون هیچ دلیل واضحی نیاز به تماس با پزشک دارد.

اکثر افراد مبتلا به لجن کیسه صفرا می توانند زندگی عادی و سالمی داشته باشند. بسیاری از آنها به هیچ وجه نیاز به درمان ندارند. اما یک تشخیص دقیق می تواند مشکلات بالقوه خطرناک مانند عفونت پانکراس یا سرطان پانکراس را رد کند.

در بیشتر موارد، پزشک برای دیدن کیسه صفرا و بررسی لجن کیسه صفرا سونوگرافی انجام می دهد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است نیاز به برداشتن مقدار کمی مایع از کیسه صفرا داشته باشد. پزشک از یک سوزن برای برداشتن مقداری صفرا استفاده می کند که زیر میکروسکوپ آنالیز می شود.